.

به وب سایت رسمی دکتر روزبه کحالی خوش آمدید

تلفن :  09364474017   -   22576370

خیابان دولت، بلوار کاوه، پلاک 17، ساختمان کیمیا، طبقه 5، واحد 31

جراحی زیبایی بینی

 
 

.

رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی)

.

   

.

جراحی  زیبایی  بینی، باعث بهبود ظاهر و افزایش تناسب بینی و صورت می شود. عمل جراحی بینی همچنین ممکن است باعث بهبود مشکلات تنفسی یا ناهنجاری های ناشی از ضربه یا نقایص هنگام تولد شود. با این عمل می توان اندازه و فرم نوک، پل و سوراخ های بینی را تغییر داد. 

 
 

"بینی زیبا" یا "صورت زیبا" ؟ مساله این است...

 
 

.

زیبایی در تناسب است. مسلماً تمامی مردم دوست دارند که صورت زیبا داشته باشند که خود در برگیرنده بینی زیبا نیز می باشد. در نتیجه باید به بینی به عنوان عضوی از صورت نگاه کرد و در حین عمل جراحی متناسب بودن آن با سایر اجزای صورت را نیز مد نظر قرار داد، چراکه یک بینی هرچقدر هم که زیبا باشد اگر با صورت فرد همخوانی نداشته باشد نه تنها به زیبایی صورت نمی افزاید بلکه تناسب صورت را نیز برهم میزند.

بسیاری از افراد علاوه بر مشکلات عدم تناسب بینی، دارای مشکلات  عدم  تناسب در سایر اجزای  صورت خود از جمله  فکین، گونه  ها و چانه  هستند که به علت ماهیت تخصصی این مشکلات، خود افراد ممکن است از وجود آن ها اطلاع نداشته باشند. در صورتی که چنین مشکلاتی وجود داشته باشند حتماً باید قبل از عمل جراحی بینی تشخیص داده شوند چراکه به شدت روی نتایج حاصل از عمل جراحی بینی تاثیر دارند.

توجه داشته باشید که شما باید یک عمر با نتایج حاصل از اعمال جراحی زیبایی زندگی نمایید، پس باید بهترین تصمیم برای تمام عمر شما گرفته شود. متاسفانه بعضی از همکاران جراح به واسطه اینکه آموزش های دانشگاهی لازم را در زمینه تشخیص و درمان این مشکلات ندیده اند، نسبت به وجود آن ها آگاهی  نداشته و  بدون  توجه به آن ها اقدام به عمل  جراحی  بینی می نمایند که  منشأ  بسیاری  از مشکلات  و نا رضایتی های پس از عمل جراحی زیبایی بینی است.

با توجه به اینکه متخصصین جراحی فک و صورت علاوه بر آموزش های دانشگاهی لازم در زمینه جراحی زیبایی بینی، آموزش های کاملی را در زمینه تشخیص و درمان مشکلات عدم تناسب صورت از جمله فکین، گونه ها و چانه دیده اند، حتماً توصیه می شود قبل از اقدام به جراحی زیبایی بینی با متخصصین جراحی فک و صورت مشورت نمایید.

.

 
 

چگونه می توانم برای عمل جراحی زیبایی بینی آماده شوم؟

 
 

.

برای کسب بهترین نتایج حاصل از عمل جراحی زیبایی بینی نیاز به مشاوره با جراح خود دارید. جراح قادر خواهد بود بهترین روش را برای رسیدن به نتیجه متعادل بر اساس ویژگی های منحصر به فرد بینی و صورت شما، به شما توصیه نماید. به طور کلی بهترین کاندیدها برای جراحی زیبایی بینی افرادی هستند که رشد صورت آن ها کامل شده باشد (عمل جراحی معمولا در افراد بالای 18 سال انجام می شود) و از لحاظ جسمی سالم باشند.

آماده شدن برای جراحی بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تست های آزمایشگاهی یا ارزیابی های پزشکی
 • تهیه عکس از بینی
 • مصرف برخی از داروها یا تنظیم داروهای فعلی شما
 • توقف سیگار کشیدن در پیش از جراحی​
 • اجتناب از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی با توجه به افزایش خطر ابتلا به خونریزی

.

 
 

جراحی زیبایی بینی چگونه انجام می شود؟

 
 

.

جراحی ممکن است با استفاده از روش بسته، که در آن کلیه برش ها در داخل بینی  پنهان می شوند، و یا  روش باز، که در آن یک  برش کوچک  در زیر بینی  در بافت  میان سوراخ های بینی داده می شود، انجام شود. از طریق این برش ها، امکان دسترسی به ساختار بینی به منظور تغییر شکل آن فراهم می گردد. با عمل جراحی بینی می توان بینی را کوچک نمود و یا  با استفاده از پیوند غضروف آن را بزرگ تر کرد. به طور معمول، قطعه ای از غضروف از تیغه میانی خود بینی (سپتوم)  برای این منظور استفاده می گردد. در موارد وجود نقایص شدید، ممکن است یک تکه از غضروف گوش و به ندرت، بخشی از غضروف دنده مورد استفاده قرار گیرد. اگر تیغه بینی شما انحراف دارد، می توان آن را صاف  نمود و نیز به منظور  بهبود تنفس می توان برجستگی های داخل بینی را کاهش داد. هنگامی که ساختارهای زیرین بینی به شکل مورد نظر در آمدند، پوست و بافت های بینی مجدداً به محل خود برگردانده می شوند و برش بسته می شود. در صورت لزوم با برش اضافی در چین طبیعی انتهای پره های بینی می توان اندازه سوراخ های بینی را تغییر داد.

.

 
 

انواع مختلف عمل جراحی زیبایی بینی چه هستند؟

 
 

.

دو نوع اصلی از این جراحی شامل رینوپلاستی اولیه و ثانویه هستند:

 • رینوپلاستی اولیه:  در افرادی انجام می شود که سابقه جراحی قبلی رینوپلاستی ندارند. این عمل به روش باز یا بسته انجام می گردد.
 • رینوپلاستی ثانویه: رینوپلاستی ثانویه در افرادی که قبلاً عمل رینوپلاستی انجام داده اند، به منظور برطرف کردن مشکلات عمل جراحی بینی قبلی انجام می گردد. اگرچه مشکلات ممکن است جزئی باشند ولی معمولا عمل ثانویه، پیچیده تر است. افرادی که خواهان انجام عمل بازنگری (روتوش) بینی می باشند، باید پس از عمل رینوپلاستی اولیه یک سال تمام  صبر نمایند، چراکه  نتایج  نهایی رینوپلاستی را نمی توان تا پایان یک سال پس از عمل مشاهده نمود. دلیل دیگر، بهبودی کامل زخم های عمل اولیه است. وجود بافت زخمی جراحی بازنگری را پیچیده تر می کند. در عمل ثانویه معمولا غضروف مورد نیاز برای تغییر شکل بینی در حین جراحی اولیه استفاده شده است و برای پیوند زدن غضروف ها از غضروف گوش یا دنده ممکن است استفاده شود. یکی از دلایل اصلی که ممکن است انجام روتوش را ضروری نماید به ماهیت و کیفیت غضروف فرد که در عمل اولیه استفاده شده است مربوط می باشد. غضروف های بسیار محکم، سخت فرم می گیرند و تمایل  به  بازگشت به فرم اولیه خود را دارند. غضروف های ترد و شکننده هم توانایی حفظ فرم جدید بینی را ندارند و به مرور زمان ممکن است شکل بینی تغییر نماید.

انواع روش های انجام رینوپلاستی عبارتند از:

 • رینوپلاستی به روش باز: در این روش یک برش کوچک در پوست جدا کننده سوراخ های بینی داده می شود و جراح قادر خواهد بود ساختارهای اساسی بینی را ببیند و روی موقعیت طبیعی غضروف نوک بینی کار کند و به آنچه که انجام می دهد مسلط باشد. همچنین باعث تصحیح حالت ناقرینگی بینی، کم کردن برجستگی بینی، کاهش طول بینی و یا حالت کوفتگی یا کشیدگی بینی می شود.
 • رینوپلاستی به روش بسته: در رینوپلاستی  بسته  هیچ گونه  برشی  روی  سطح  پوست  زده نمی شود. اکثر جراحان، رینوپلاستی باز را انتخاب می کنند، چرا که روش بسته محدودیت هایی دارد. در مواردی که اصلاحات نسبتاً وسیع نیاز باشد  و یا  نیاز به  انجام کار  زیادی روی استخوان و غضروف زیرین باشد و یا درمان مشکلات تنفسی نیز مد نظر باشد، معمولا روش رینوپلاستی باز ارجح است و امکان دستیابی به نتایج بهتری را فراهم می سازد. در ضمن در دراز مدت، نتایج درمان با روش باز پایدارتر است.

.           

 
 

چه نتایجی را می توان انتظار داشت؟

 
 

.

عمل جراحی زیبایی بینی به طور چشمگیری می تواند ظاهر شما را تغییر دهد. ممکن است بلافاصله پس از عمل احساس رضایت کامل از ظاهر بینی خود نداشته باشید. در این مرحله، بینی هنوز کاملاً متورم است و ممکن است تا یک سال برای دیدن شکل و نتایج نهایی بینی زمان لازم باشد. البته پس از 3 ماه، 90 درصد بیماران به نتایج دلخواه خود دست می یابند. توجه داشته باشید که در حالی که نتایج جراحی بینی دائمی هستند، اما عمل جراحی از ایجاد عوارض پیری جلوگیری نمی کند و بینی عمل شده نیز مانند بینی عمل نشده و سایر بافت های بدن به مرور زمان دچار پیری و تغییرات ناشی از آن می شود.

.

 
 

چه چیزی در بهبودی نقش دارد؟

 
 

.

پس از جراحی یک آتل (گچ) برای مدت حدود یک هفته روی بینی شما گذاشته می شود. یک پانسمان نیز زیر بینی شما گذاشته می شود تا ترشحات بینی را جمع کند. شما می توانید در صورت آغشته شدن این گاز به خون آن را تعویض کنید. داخل بینی هم برای مدت حدود 3 تا 7 روز توسط تامپون پانسمان خواهد شد. تامپون  بینی مانع  تنفس از طریق  بینی می شود لذا شما مجبورید که با دهان نفس بکشید و دهانتان خشک می شود. نوشیدن مایعات هنگام خواب به همراه یک مرطوب کننده هوا به شما کمک زیادی خواهد کرد. بخیه های  داخل بینی، قابل جذب هستند. اگر برش در زیر بینی در پوست بین سوراخ های بینی داده شده باشد، بخیه های پوستی استفاده می شوند که نیاز دارند در روز چهارم تا هفتم توسط جراح برداشته شوند.

کمی کبودی در زیر چشم ها خواهید داشت که تا 24 الی 48 ساعت پس از عمل به حداکثر شدت خود می رسد. تورم و گرفتگی بینی پس از عمل جراحی معمولا برای 2 هفته ادامه می یابد. استفاده از کیسه یخ در 48 ساعت اول پس از عمل کمک زیادی به کاهش کبودی و تورم می کند.  

آتل بینی باید خشک بماند و تا یک هفته نباید از جای خود حرکت نماید، بنابراین تا قبل از برداشتن آتل نباید دوش بگیرید. بهتر است تا حدود 3 روز پس از عمل از لنز استفاده نکنید. می توانید عینک خود را روی آتل بینی قرار دهید. بسته به نوع عمل جراحی انجام شده، بین یک تا دو ماه استفاده از عینک به طور مستقیم روی بینی ممنوع می باشد.

هنگام خواب زیر سرتان 2 تا 3 عدد بالشت بگذارید. از خم شدن زیاد، تقلا کردن و برداشتن بار سنگین خودداری کنید. اکثر بیماران  معمولا فعالیت های  روزمره خود را پس از چند روز از سر می گیرند، اما برای امکان انجام فعالیت های بدنی کامل و ورزش چند هفته زمان نیاز است.

برای شما آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بروز عفونت، داروی ضد تورم برای کم کردن میزان تورم، مسکن برای به حداقل رساندن هر گونه ناراحتی و درد  و پماد  برای  مالیدن  روی  محل  بخیه ها  و داخل سوراخ های بینی تجویز می شود. اسپری سرم نمکی نیز پس از جراحی برای شستشوی داخل بینی به منظور ترمیم زخم ها، ممانعت از ایجاد عفونت و همچنین کاهش تورم درونی بینی، تجویز می شود. مصرف ویتامین  C، به مدت یک هفته بعد از عمل برای تسریع در بهبودی موثر است. از مصرف آسپرین و ویتامین E تا یک هفته بعد از عمل خودداری کنید زیرا باعث خونریزی می شوند.

معمولا برای جلوگیری از ایجاد تورم زیاد در بینی و حفظ طولانی مدت نتایج عمل، تا یک ماه پس از جراحی باید از چسب بینی استفاده شود.

.

 
 

چه داروهایی باید مصرف شود؟

 
 

.

پس از درمان داروهای زیر ممکن است برای شما تجویز شوند:

 • آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بروز عفونت به مدت تقریبی 7 روز
 • کورتیکواستروئید برای کم کردن میزان تورم
 • مسکن برای به حداقل رساندن هر گونه ناراحتی و درد
 • پماد مرطوب کننده برای مالیدن روی محل بخیه ها و داخل بینی
 • اسپری سرم نمکی برای شستشوی داخل بینی

قطره ضد احتقان بینی جهت بهبود تنفس و کاهش پرخونی مخاط بینی

.

 
 

آیا عمل جراحی زیبایی بینی بی خطر است؟

 
 

.

عوارض احتمالی یک عمل جراحی بینی عبارتند از:

 • تورم و کبودی اطراف چشم که با کمپرس یخ کاهش می یابد
 • کمی خونریزی پس از جراحی عادی است. اگر خونریزی زیادی دارید به پزشک خود اطلاع دهید
 • عفونت که با مصرف آنتی بیوتیک قابل پیش گیری و درمان است
 • مشکلات تنفسی و احتقان بینی که با برطرف شدن تورم بهبود می یابند
 • مشکل بویایی که به دلیل تورم است و موقتی می باشد
 • اشک ریزش پس از جراحی که به علت وجود تورم است و در طول هفته اول جراحی از بین می رود

.