.

به وب سایت رسمی دکتر روزبه کحالی خوش آمدید

تلفن :  09364474017   -   22576370

خیابان دولت، بلوار کاوه، پلاک 17، ساختمان کیمیا، طبقه 5، واحد 31

تزریق بوتاکس

 
 

.

تزریق بوتاکس

.

   

.

بوتاکس یک پروتئین خالص شده تزریقی از سم بوتولینیوم است که برای درمان موقت خطوط صورت به کار می رود. تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در عضله فعالیت آن را کم کرده و به طور موقت باعث کاهش یا از بین رفتن چین های صورت می شود و در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد.  این تزریق بسیار ساده بوده و یک روش سریع و غیر تهاجمی است.

 
 

آیا من کاندید تزریق بوتاکس هستم؟

 
 

.

چین های صورت به دو دسته تقسیم می شوند. یکی خطوط Dynamic که خطوطی هستند که در حالت عادی وجود ندارند و تنها در زمان فعالیت عضلات پیشانی مانند زمان اخم کردن پدیدار می شوند. دیگری خطوط Static هستند که به صورت دائمی در پیشانی وجود دارند و ربطی به فعالیت عضلانی ندارند. این خطوط معمولا بر اثر افزایش سن و عدم درمان خطوط Dynamic ایجاد می شوند. بوتاکس چروک های دینامیک را از بین می برد اما چین های عمیق و استاتیک ممکن است به درمان های جایگزین مثل تزریق ژل یا چربی نیاز داشته باشند.

مردان میانسال و زنان جوان و یا کسانی که بین سنین 18 تا 65 سال هستند و می خواهند به طور موقت ظاهر خطوط اخم، خطوط اطراف چشم و یا خطوط پیشانی را بهبود بخشند کاندید های خوبی برای درمان بوتاکس هستند.

تزریق در موارد زیر انجام نمی شود:

 • افراد کمتر از ١٨یا بیشتر از ٦٥ سال
 • افراد دچار حساسیت به پروتئین شیر گاو
 • افرادی که به محصول بوتولینیوم دیگری واکنش حساسیتی داده اند
 • افرادیکه در محل تزریق عفونت پوستی دارند
 • خانم های باردار یا در دوران شیردهی
 • افراد مبتلا به بیماری های نورولوژیک مانند ALS ، میاستنی گراویس
 • افراد مبتلا به بیماری های عصبی-عضلانی

.

 
 

چگونه می توانم برای تزریق بوتاکس آماده شوم؟

 
 

.

برای آماده شدن برای درمان بوتاکس، پزشک به هر گونه سوال شما پاسخ داده و در مورد انتظارات شما و نتیجه حاصل از درمان با شما صحبت می نماید. علاوه بر این، پزشک شما ممکن است وضعیت سلامت عمومی شما و هر شرایط از پیش موجود و یا عوامل خطر را ارزیابی کند. این موارد شامل بررسی شرایط پزشکی، آلرژی به مواد گوناکون، داروهای فعلی، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، تنباکو و مواد مخدر است. از یک هفته قبل از درمان بوتاکس از الکل استفاده نکنید. آسپیرین، داروهای داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و داروهای ضد انعقادی را حداقل 2 هفته قبل از تزریق بوتاکس قطع کنید.

جراح همچنین ممکن است در طی جلسه مشاوره به موارد زیر بپردازد:

 • بحث در مورد سایر گزینه های جوان سازی صورت
 • بررسی و اندازه گیری صورت شما
 • تهیه عکس برای پرونده پزشکی شما

.

 
 

تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

 
 

.

بوتاکس به طور مستقیم در عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک می شوند تزریق می گردد. یک سوزن بسیار کوچک برای به حداقل رساندن ناراحتی ناشی از تزریق استفاده می شود. کل عملیات در حدود 10 دقیقه طول می کشد. از آنجا که این روش یک درمان غیر جراحی است، به زمان بهبودی خاصی نیاز ندارد و بیماران می توانند بلافاصله به سر کار و یا فعالیت های دیگر خود باز گردند. بوتاکس پس از ورود به عضله با فلج کردن نسبی باعث شل شدن آن می شود و در نتیجه چین و چروک پوست روی عضله از بین می رود. درصورت ٤٣ عضله وجود دارد و لازم است تا بوتاکس فقط روی نواحی خاصی تزریق شوند تا فقط عضلات ایجاد کننده چین و چروک ضعیف شده و عضلاتی که باعث  حفظ حالت صورت  و ابروها و حرکات طبیعی صورت هستند دست نخورده باقی  بمانند و در نتیجه باعث ظاهری زیبا شود.

تزریق بوتاکس برای درمان موارد زیر کاربرد دارد:

 • خطوط اخم: در هنگام اخم و عصبانیت خطوطی در بالای بینی و بین ابروها ایجاد می شود که به مرور زمان دائمی می شوند و در حالت عادی نیز دیده می شوند. با تزریق بوتاکس می توان از پدیدار شدن آن ها تا حدود زیادی جلوگیری نمود.
 • خطوط اطراف چشم: یکی از اولین علائم پیری، چین و چروکی است که از گوشه خارجی چشم به سمت خارج ایجاد میشود. نازکی طبیعی پوست و مقدار زیاد پوست در ناحیه خارجی اطراف چشم این محل را مستعد چروک می کند. وجود این خطوط باعث می شود که شخص همیشه خسته و حتی پیر تر از سن واقعی خود به نظر برسد. این چروکها ابتدا فقط در حرکات صورت مثل خندیدن دیده می شوند اما با گذشت زمان دائمی می گردند. این چروکهای دینامیک با تزریق بوتاکس کاهش می یابند.
 • چین های پیشانی: چین های پیشانی در هنگام تعجب  در پیشانی ایجاد می شوند و به مرور زمان دائمی می شوند و در حالت عادی  نیز دیده می شوند. با تزریق بوتاکس  می توان از پدیدار شدن آن ها تا حدود زیادی جلوگیری نمود.
 • بالا بردن ابروها و یا اصلاح عدم تقارن ابروها: در خانم هایی که ابروی آن ها قوس قابل  ملاحظه ای ندارد با تزریق دقیق بوتاکس در محل های خاص و ضعیف کردن  عضلات پائین آورنده امکان تنظیم قوس ابرو وجود دارد.
 • اصلاح ارتفاع گوشه دهان: بیمارانی  که  گوشه دهان آن ها به سمت پائین  متمایل است معمولا القا کننده اندوه، عدم رضایت و بد اخلاقی هستند و دارای یک لبخند بر عکس بوده و القا کننده پیری هستند.
 • تنظیم طول لب برای تصحیح لبخند: در بعضی از بیماران فعالیت عضلات لب بالا زیاد است و در هنگام خندیدن لب بالا کوتاه شده و مقدار زیادی از لثه دیده می شود که نازیبا است. این فعالیت عضلانی زیاد را می توان با بوتاکس درمان نمود. البته بیش از حد دیده شدن لثه می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که درمان های متفاوتی دارند.
 • اصلاح پهن شدن غیر ارادی بینی در هنگام تنفس: در افرادی که بینی آن ها بطور غیر ارادی در هنگام نفس کشیدن پهن می شود تزریق بوتاکس  ممکن است این حالت را کمتر کند. این تزریق در افرادی موثر است که می توانند بطور ارادی سوراخ بینی خود را باز کنند. تزریق به داخل عضله باز کننده سوراخ بینی انجام خواهد شد.
 • بالا بردن نوک بینی: با افزایش  سن در بعضی از افراد بطور طبیعی نوک بینی به پایین متمایل می شود، که درصدی بخاطر کشش نیروی جاذبه و درصدی هم به علت فعالیت زیاد عضله پایین آورنده تیغه بینی است. در برخی هم بدون توجه به سن، نوک بینی با حرکات لب یا صحبت کردن بالا و پایین می رود. در این افراد استفاده از بوتاکس در بالا بردن نوک بینی موثر است. 

.

 
 

چه نتایجی را می توان انتظار داشت؟

 
 

.

تزریق بوتاکس نتایج چشمگیری را در عرض پنج تا هفت روز ارائه خواهد داد ومعمولا برای کامل شدن به ٧ تا ١٠ روز زمان نیاز دارد. نتایج درمان ممکن است برای هر فرد بسته به شدت چین و چروک و قدرت عضلات متفاوت باشد. نتایج درمان بوتاکس معمولا از 3 تا 9 ماه متغیر است و بعد از آن حرکات عضله و چین و چروک ها باز می گردند. به طور معمول، جراح شما ممکن است توصیه نماید که تزریق بوتاکس هر سه تا 6 ماه تکرار شود. بعد از ۲ تا ۳ سال درمان دیگر نیاز به بوتاکس کم خواهد شد و می توان فواصل تزریق را هر ۱ تا ۲ سال یک بار تنظیم نمود. مردان برای اثرات شبیه خانم ها ممکن است به مقدار بیشتری بوتاکس نیازمند باشند.

.

 
 

چه چیزی در بهبودی نقش دارد؟

 
 

.

بر خلاف عمل جراحی، تزریق بوتاکس سریع، ساده و با حداقل تهاجم و بدون اثرات غیر قابل برگشت است. تزریق بوتاکس  به صورت  سرپایی انجام می شود  و اکثر مردم بلافاصله  به سر کار و یا فعالیت های عادی خود بر می گردند.

.

 
 

چه داروهایی باید مصرف شود؟

 
 

.

اصولا پس از درمان با بوتاکس مصرف داروی خاصی نیاز نمی باشد.

.

 
 

آیا تزریق بوتاکس بی خطر است؟

 
 

.

بوتاکس بسیار امن است. بوتاکس رتبه شماره یک را در میان روش های غیر جراحی زیبایی هم در میان مردان و هم در زنان دارد. Botox® توسط FDA تایید شده است و کاربرد کلینیکی طولانی مدت آن بی خطر بودن آن را به اثبات رسانده است.

عوارض ناشی از بوتاکس نادر هستند، شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

 • سردرد که در موارد نادری به صورت موقت برای مدت چند روز ممکن است بروز کند
 • کبودی و بی حسی در محل تزریق که موقتی است و در طی چند روز برطرف می گردد
 • افتادگی موقت پلک در صورتی که تزریق در جای مناسب انجام نگیرد
 • درد و ناراحتی خفیف حین تزریق که قبل از تزریق ممکن  است پزشک ناحیه  تزریق را با کرم بی حس کننده یا یخ کمی بی حس کند. 

.